NÁVOD: AKO ZNEŠKODNIŤ FĽAKY OD VÍNA

BIELE VÍNO AKO ZÁCHRANCA

Možno Ťa to prekvapí, ale je to tak. V boji proti škvrnám od červeného vína Ti pomôže víno biele. Biele víno neutralizuje červené a tým uľahčuje jeho odstránenie.

Poškodené miesto namoč do bieleho vína, nechaj chvíľu pôsobiť a vyber. Škvrnu osuš jemným poklepaním/priložením (nie trením) a fľak ešte posyp soľou, ktorú tiež nechaj pôsobiť (cca 10-30 min). Po tomto pohotovom zákroku šaty vyper.

Ak Ti fľak spôsobilo víno biele, rozhodne to neskúšaj opačne – červené víno v tomto prípade nepomôže. 
Na škvrny od bieleho vína zaberá teplá voda (najlepšie je namočiť, alebo aspoň oláchnuť) a soľ. Nápomocná je v tomto prípade aj kyselina citrónová – fľak môžeš pretrieť citrónovou šťavou. Takto ošetrené šaty daj vyprať.   

Pokiaľ Ti už škvrny od červeného vína stihli zaschnúť, pomôže mlieko alebo ocot.  Škvrny jednoducho namoč do nádoby s octom alebo do horúceho mlieka a nechaj pôsobiť (cca 30 min.) Po odmočení vyper v bežnom pracom prášku.

VÍNO NA SEDAČKE ALEBO KOBERCI

Tu je opäť najväčšou pomocníčkou soľ. Skôr, než ju použiješ je potrebné zvýšné víno odsať (napríklad papierovými obrúskami). Tu tiež platí zásada – netrieť, pretože sa tak víno dostane ešte do hlbších vrstiev, čo Ti jeho odstraňovanie značne skomplikuje. Po odsatí prebytočnej tekutiny zasiahnuté miesto posyp soľou (tu platí, čím viac, tým lepšie) a nechaj ju chvíľu pôsobiť. Soľ víno vpije do seba. 
Škvrnu nakoniec vykefuj, prípadne ešte vyčisti prípravkom na koberce.

Pokiaľ by si náhodou mal/a doma málo soli, môžeš použiť aj sódu bikarbónu, peroxid vodíka alebo účinný saponát na riad. Nikdy však nepoužívaj vodu.